Czy wiary nie da się pogodzić z rozumem?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Czy wiary nie da się pogodzić z rozumem?

Postautor: dagmar5 » 23 paź 2016, 15:59

„Wiara jest zaprzeczeniem rozumu” — twierdzi brytyjski filozof Anthony Grayling. Sentencja ta odzwierciedla poglądy pisarzy i filozofów, którzy w ciągu wieków utrzymywali, że wiara kłóci się z rozumem.

Niektóre wierzenia religijne rzeczywiście są nierozsądne. Ale pomyślmy: wiele powszechnie akceptowanych poglądów naukowych z czasem zostało uznanych za błędne. Wcale to jednak nie znaczy, że wszystkie teorie naukowe są niezgodne z prawdą lub pozbawione rozsądnych podstaw. Dlaczego zatem mielibyśmy przykładać inną miarę do poglądów religijnych? Wiara, o której mówi Biblia, nie może istnieć bez wiedzy — przeciwnie, musi być mocno oparta na rzetelnych informacjach i logicznym rozumowaniu.

Wiara oparta na zdolności rozumowania


Z Biblii dowiadujemy się na przykład, że aby wielbić Boga w sposób cieszący się Jego uznaniem, trzeba angażować w to zdolność rozumowania. Innymi słowy, trzeba pełnić „rozumną służbę Bożą” (Rzymian 12:1, Biblia Tysiąclecia). Tak więc wiara w sensie biblijnym nie jest ślepa ani irracjonalna jak coś, co niektórzy nazywają „skokiem wiary”. Nie ma też nic wspólnego z łatwowiernością. Chodzi raczej o wynik głębokich przemyśleń owocujących zaufaniem do Boga i Jego Słowa — zaufaniem mocno opartym na logicznym rozumowaniu.

Oczywiście warunkiem wyciągania słusznych wniosków są rzetelne informacje. Nawet najlepszy program komputerowy, napisany z uwzględnieniem logicznych zasad, wygeneruje bardzo osobliwe wyniki, jeśli wprowadzi się do niego niewłaściwe dane. Podobnie rzecz się ma z wiarą: to, czy jest prawdziwa, zależy głównie od prawdziwości informacji wprowadzanych do umysłu. W Biblii trafnie zauważono, że „wiara idzie w ślad za tym, co się słyszy” (Rzymian 10:17).

Wiara wymaga przede wszystkim „dokładnego poznania prawdy” (1 Tymoteusza 2:4). Tylko prawda może wyzwolić człowieka z sidła błędnych poglądów — naukowych bądź religijnych (Jana 8:32). Biblia ostrzega przed dawaniem wiary „każdemu słowu” (Przysłów 14:15). Radzi natomiast, by zanim się uwierzy, dokładnie ‛upewniać się o wszystkim’, czyli badać, sprawdzać to, co się słyszy (1 Tesaloniczan 5:21).

Dlaczego należy analizować swoje wierzenia?


Ponieważ wiara oparta na fałszu jest zwykłą iluzją. Piękny przykład budowania prawdziwej wiary dali niektórzy szlachetnie usposobieni mieszkańcy starożytnej Berei. Byli otwarci na to, czego uczyli ich chrześcijańscy misjonarze, niemniej ‛każdego dnia starannie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają’ (Dzieje 17:11).

Budowanie wiary w Biblię


Co jednak wtedy, gdy nie jesteś przekonany o wiarygodności Biblii? Jak zyskać pewność, że stanowi ona źródło solidnej wiedzy? A jak nabierasz zaufania do ludzi? Lepiej ich poznając. Przez jakiś czas obserwujesz ich zachowanie oraz skutki, jakie ono pociąga. Podobnie mógłbyś zrobić z Pismem Świętym.

W Biblii prawdziwą wiarę zdefiniowano jako „nacechowane pewnością oczekiwanie rzeczy spodziewanych, oczywisty przejaw rzeczy realnych, choć nie widzianych” (Hebrajczyków 11:1). Kto żywi taką wiarę, wcale nie jest naiwny — do swoich przekonań doszedł po starannym rozważeniu wszelkich dostępnych danych. Analizując te informacje, nabrał przeświadczenia, że pewne rzeczy niewidoczne dla ludzkich oczu realnie istnieją.

A co wtedy, gdy zdobywana wiedza zdaje się przeczyć wpojonym ci wierzeniom?


Czy powinieneś ją odrzucić? Oczywiście, że nie. Czasami naprawdę warto rozważyć rzeczowe argumenty, mimo iż wydają się sprzeczne z wyznawanymi poglądami religijnymi. W Biblii czytamy, że szczerego poszukiwacza prawdy Bóg nagrodzi mądrością, rozeznaniem i umiejętnością myślenia (Przysłów 2:1-12).

Wiarę zbudowaną na naukach biblijnych da się zatem pogodzić z rozumem. A na czym ty opierasz swoją wiarę? Niejeden człowiek przejął swe wierzenia od rodziców i nigdy się poważnie nie zastanawiał, czy mają one logiczne uzasadnienie. Analizowanie własnej wiary, by ‛samemu doświadczyć’, czy jest ona zgodna ze Słowem Bożym, nie oznacza braku szacunku dla niej (Rzymian 12:2). Biblia wręcz zachęca nas do ‛sprawdzania natchnionych wypowiedzi, czy pochodzą od Boga’ (1 Jana 4:1). Jeśli tak postąpisz, to nawet gdy inni zakwestionują twoje wierzenia, okażesz się gotowy do ‛obrony wobec każdego, kto od ciebie zażąda uzasadnienia nadziei, którą masz w sobie’ (1 Piotra 3:15).(jw.org)

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris
Posty: 2760
Data: 04 lut 2012, 18:59

Re: Czy wiary nie da się pogodzić z rozumem?

Postautor: cytryna » 25 paź 2016, 13:27

Ależ w tym temacie jestem pewna iż wszystko się da pogodzić,bo przecież i wiara czyni cuda.

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Re: Czy wiary nie da się pogodzić z rozumem?

Postautor: dagmar5 » 26 paź 2016, 20:36

ale czy oby na pewno "wszystko"? nie wszystko w co ludzie wierzą jest prawdą, nawet w Biblii pisze że:
„Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki” (Przysłów 14:15)


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości