Jaką książkę polecacie?

Awatar użytkownika
Madlen
Zawodowiec
Data: 17 paź 2009, 11:39

Jaką książkę polecacie?

Postautor: Madlen » 14 lut 2012, 21:15

jaką książkę polecacie?Najważniejsze by była cholernie klimatyczna.:)
ja polecam !
Obrazek-The Stand
BASTION
ocena:10
Autor:Stephen King
Tłumaczenie:Robert P. Lipski
Wydanie oryginalne:1978
Wydanie polskie:2003
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Ilość stron:1344
„Bastion” jest niezwykle wielką i barwną, napisaną z rozmachem powieścią, legendą, a nawet baśnią opowiadającą o zagładzie świata, jaki znamy, oraz o tym, że każdy kiedyś musi dokonać tego ostatecznego i najważniejszego wyboru.
Książka dla mnie osobiście jest idealna i doskonała, dlatego mogę nie być do końca obiektywny w jej ocenie, za co z góry przepraszam
Śmiercionośny wirus grypy, uwolniony przypadkiem z wojskowego laboratorium, zabija niemal całą ludzkość. Nieliczni którzy przeżyli, dzielą się na dwa przerzciwstawne obozy podążając za swoimi przywódcami (starą murzynką z gitarą i mrocznym mężczyźnie Flaggu) .
Każdy z nich wie, że w końcu nadejdzie dzień próby, wtedy splotą się losy dobra i zła, ostatecznie rozstrzygnie się kto wygra i kto przetrwa.
Obserwujemy niezwykłą przemianę, która odbywa się w ciałach i umysłach bohaterów dramatu, którzy z dnia na dzień stracili swoje domy, rodziny - wszystko. Stąd jedni z nich stają się bestiami żądnymi tylko krwi i mordu, dla których nie ma przyszłości, a znowu inni łagodnieją, bądź popadają w odrętwienie popełniają chcą swojej śmierci, która według nich ma być kresem niewyobrażalnego cierpienia.

„Bastion” jest niezwykłą opowieścią, w której sensacja, scince-fiction i horror splatają się z romansem i przygodą. Połączenie rzadko spotykane, ale King połączył tak skrajne gatunki po mistrzowsku dając nam dzieło rozległe i niezwykłe.
Przykuwać uwagę może też tajemniczy flagg - postać, która jeszcze kilka razy będzie pojawiała się w powieściach króla.
Niezwykłe wrażenie robią opisy wyludnionych miast i wsi, oraz pustki, jaka otacza ludzi po stracie swoich dawnych żyć. Bardzo dobrze jest także opisana sama wędrówka i przemiany, jakim ulegają uczestnicy marszu, ich sny i marzenia.
Postacie w książce są złożone i wielowymiarowe, co pozytywnie wpływa ogólna ocenę poszczególnych postaci, a dramatyzm sytuacji jeszcze bardziej zbliża nas do nich.
King nie ustrzegł się jak zwykle od bezwyjaśnieniowego urywania wątków, co może irytować. Książka może też wydawać się trochę przegadana, a na pewno jest nierówna. Złościć też może fakt, że zbyt oczywiste jest po której stronie konfliktu opowiedział się pisarz.

Podsumowując: Powieść jest moim zdaniem jedną z najlepszych, jakie wyszły spod pióra Stephena Kinga.
Cechuję ja niezwykły rozmach (podobny, a nawet większy możemy obserwować tylko w „Mrocznej Wieży”), wielowątkowość, oraz opisy świata, jaki zastali ocaleli mieszkańcy, oraz złożoność samych już bohaterów.
Polecam wszystkim tę niezwykłą książkę.

drugą książkę którą bardzo polecam to :
Obrazek-I am legend
JESTEM LEGENDĄ
ocena:9
Autor:Richard Matheson
Tłumaczenie:Wojciech Kustra
Wydanie oryginalne:1954
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:Pik
Ilość stron:164
Robert Neville jest ostatnim człowiekiem na ziemi, ale pomimo tego, że jest ostatni wcale nie oznacza to, że jest sam...
Dziwna choroba ogarnęła cały świat - wszyscy ludzie, którzy mieli kontakt ze śmiercionośną bakterią zmieniają się w wampiry, które pragną jedynie jednego. Przychodzą wciąż do domu Nevilla - ostatniego żywego człowieka na ziemi - otaczają co noc jego dom i krzyczą usiłując wywabić go na zewnątrz. Kobiety wabią go swoimi wdziękami, mężczyźni usiłują przechytrzyć go w inny sposób. Nevill jednak już wie jak nie dopuścić ich do siebie. Wie doskonale, czego się boją. Wie, że w ciągu dnia jest bezkarny, co więcej, może nawet poszukiwać śpiących w ukryciu wampirów i zabijać je, on jednak postanowił zrobić dużo więcej - chce wyjaśnić co stało się, ze wszystkimi ludźmi, chce dowiedzieć się jak może zabić jak najwięcej wampirów... Chce wiedzieć jak przetrwać - w końcu jest ostatnim z rasy ludzi... Jak długo można przetrwać w świecie pełnym wampirów? I po co?

Richard Matheson jest znany u nas lepiej jako scenarzysta - tymczasem jego prace literackie wielokrotnie zdobywały najważniejsze nagrody w świecie horroru i fantasy - na przykład w roku 1990 został laureatem Bram Stoker Award. Książka, którą przyszło mi właśnie dla Was recenzować doczekała się już dwóch ekranizacji: "The Last Man on Earth" z Vincentem Price (1964) oraz "The Omega Man" z Charltonem Hestonem (1971), a co więcej stała się również natchnieniem dla George'a Romero, dzięki niej właśnie stworzył on słynną "Night of the Living Dead". Już tylko te fakty wskazują na to, że "Jestem legendą" nie jest książką obok której można przejść obojętnie.

Niesamowity klimat, rewelacyjnie nakreślona postać głównego bohatera - którego w krótkim czasie poznajemy tak dobrze, że niemal odczuwamy jego strach, depresję i złość. Świetnie poprowadzona akcja z zaskakującym zaskoczeniem - w którym autor całkowicie przewraca porządek znanego nam świata i czyni to tak, że dosłownie zaczynamy rozumieć wampiry, które do tej pory jawiły się nam jako potwory... Książka jest w zasadzie studium osobowości - w miarę rozwoju akcji coraz lepiej poznajemy i rozumiemy głównego bohatera - w pewnym momencie złapałem się na tym, ze zaczynam widzieć opisywany świat jego oczami - czułem się jak osaczony, zastraszony człowiek, który stracił wszystko i tylko nadzieja trzyma go przy życiu.

"Jestem legendą" to nie jest książka, którą można polecić komukolwiek. "Jestem legendą" to lektura obowiązkowa na półce każdego horror maniaka.

Mexter
Postowiec Pospolity
Data: 05 sty 2010, 12:51

Re: Jaką książkę polecacie?

Postautor: Mexter » 15 lut 2012, 11:10

Ostatnio czytałem kryminał "Krwawy orzeł" Craiga Russela. Generalnie książka dobra, chociaż nie do końca trafiła w mój gust, ale ogólnie to polecam:)

-Death-Warrior-
Raczkujący
Data: 24 kwie 2012, 22:18

Postautor: -Death-Warrior- » 25 kwie 2012, 0:23

Polecam: Brian Keene "Noc Zombie" i "Miasto żywych trupów"
J.R.R. Tolkien "Władca Pierścieni" i "Hobbit"
Christopher Paolini "Eragon"

Awatar użytkownika
Brzuchatek
Amator
Data: 01 gru 2009, 23:58

Postautor: Brzuchatek » 21 maja 2012, 22:37

"Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Robert M. Wegner

a także wydaną w 2009 - Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe (zbiór opowiadań) i w 2010 - Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód - Zachód (zbiór opowiadań)

Prawdziwa epicka fantasy. Wciąga jak diabli.

Awatar użytkownika
Mistrz
Fanatyk
Data: 22 maja 2012, 10:22

Postautor: Mistrz » 23 maja 2012, 19:35

Nie czytam dużo książek ale jedyna po której przetrawieniu czułem się okropnie jak nigdy wcześniej to książka Petera Wattsa "Ślepowidzenie" Polecam gorąco!

krupnik78
Raczkujący
Data: 11 lis 2009, 13:52

Postautor: krupnik78 » 04 cze 2012, 15:04

Mistrz pisze:Nie czytam dużo książek ale jedyna po której przetrawieniu czułem się okropnie jak nigdy wcześniej to książka Petera Wattsa "Ślepowidzenie" Polecam gorąco!

Bardzo dobra lecz ciężka tzw. hard SF. Również polecam
Z ostatnio czytanych "Dom burz" - świetny klimat utrzymany od początku do końca.
Obrazek
Czaję się w mojej bibliotece na jej poprzedniczkę:
"Wieki światła"
Obrazek

Awatar użytkownika
Cian
Prawa Ręka Boga
Data: 04 gru 2010, 22:40

Postautor: Cian » 14 sty 2013, 16:20

Alistair MacLean - Mroczny Krzyżowiec

Książka jest wręcz EPICKA, dawno żadna mnie tak nie wciągnęła :DD Ślędząc poczynania Johnny'ego czułam się jakbym tam była *^* Do tego ten cyniczny humor autora... świetna :)

Polecam gorąco :cool:
*sets self on fire* whatcha gonna do now mate

Awatar użytkownika
Madlen
Zawodowiec
Data: 17 paź 2009, 11:39

Postautor: Madlen » 05 lip 2013, 22:28

Gra o tron
Pieśń Lodu i Ognia część 1
Polecam tę książkę choć nie jest łatwa w czytaniu. Mnóstwo nazwisk, których nie sposób spamiętać, spora dawka słownictwa, do którego nie przywykliśmy- to wszystko może zniechęcić tych, którzy szukają lekkiej, łatwej lektury.
Obrazek

Awatar użytkownika
Cian
Prawa Ręka Boga

Postautor: Cian » 06 lip 2013, 0:26

"Żołnierze Grzechu" - Andrzeja Ziemiańskiego, jak i również "Zapach Szkła" tego samego autora ;) Jeżeli ktoś nie lubi wojennych/po-wojennych/kryminalnych tematów to nie polecam ;p

"Metro 2033" - Dmitry Glukhovsky, post-apokaliptyczna powieść Sci-Fi, mocno wciąga, aż ciarki przechodzą po plecach :D

"Krucze Wrota" - Anthony Horowitz, jak i reszta serii "Ksiąg Pięciorga" :mrgreen:

Awatar użytkownika
Mejor
Raczkujący
Data: 29 sie 2013, 19:01

Postautor: Mejor » 29 sie 2013, 19:18

Gorąco polecam Metro 2033

Awatar użytkownika
Cian
Prawa Ręka Boga

Postautor: Cian » 29 sie 2013, 19:32

Seria "Kłamca" Jakuba Ćwieka ;)

"Kłamca"
"Kłamca 2: Bóg Marnotrawny"
"Kłamca 3: Ochłap Sztandaru"
"Kłamca 4: Kill 'em All"

Jest to zbiór opowiadań z Lokim, nordyckim bogiem, w roli głównej. Boga nie ma, Anioły nie grają fair i starają pozbyć się demonów i bogów z innych wierzeń ;] Moim zdaniem to co wyszło z pod pióra pana Ćwieka jest epickie, gorąco polecam :DD

wisienka1980
Raczkujący
Data: 07 lis 2013, 13:40

Postautor: wisienka1980 » 07 lis 2013, 13:46

Wszystkie Grzędowicza, Ziemiańskiego, Pilipiuka, Sapkowskiego, Piekary. Mamy na świetnym poziomie fantastykę :)

Justynx
Raczkujący
Data: 24 lis 2013, 17:21

Postautor: Justynx » 24 lis 2013, 17:57

My dzieci z dworca Z.O.O

zapominajka
Raczkujący
Data: 24 paź 2013, 14:22

Postautor: zapominajka » 02 gru 2013, 9:36

Polecam "Zabić drozda" Harper Lee. Świetna, zapomniana ostatnio książka, za którą autorka zgarnęła literacką nagrodę Nobla, choć była to jej pierwsza i ostatnia powieść (!).

Onedrzej
Raczkujący
Data: 14 paź 2014, 12:39

Postautor: Onedrzej » 16 paź 2014, 12:48

Z takich aktualnych książek to na pewno wart uwagi jest Hill i jego – Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość. Nie można się pozbierać po tej książce. Już żaden mecz nie jest taki sam ;P także jak coś to czytacie na własną odpowiedzialność. Mnie tak książka skrzywiła nieco. Ridley Scott produkuje serial na podstawie książki, także będzie ciekawie ;>