Obowiązkowe uczestnictwo we mszy świętej

Rozmowy o wyznaniach, chrześcijaństwo, ateizm, życie religijne, kościół.
Niedopuszczalne jest obrażanie innych użytkowników i dyskryminacja ze względu na wiarę. Każdy ma prawo wyrazić własne zdanie.

chemini  Kobieta

Hocico/Dulce Liquido
Administrator

Administrator

Obowiązkowe uczestnictwo we mszy świętej

Post30 wrz 2010, o 10:39

Kiedy chodziłam do szkoły i przede mną było bierzmowanie dostaliśmy taki dzienniczek z miejscem na stempelki. Obowiązkowo trzeba było chodzić do kościoła i w trakcie mszy ministrant podbijał tą "legitymację partyjną".
Nie było wszystkich stempelków to kara - dodatkowe msze albo pomoc w kościele.
Za spóźnienie- stempelka nie było

Kilka dni temu o dziwo dowiedziałam się,że ten system dalej funkcjonuje.

Jak dla mnie to uczestnictwo we mszy powinno być dobrowolne a nie pod przymusem.
Nie ma lepszej drogi w zniechęcaniu dzieci do uczestnictwa we mszy.
  • 0

no valid is broken

Madlen  Kobieta

Zasłużony

Zasłużony

Re: Obowiązkowe uczestnictwo we mszy świętej

Post30 wrz 2010, o 11:50

W ciągu całego roku liturgicznego Kościół w swoich celebracjach liturgicznych wspomina całe misterium Chrystusa, od Wcielenia aż do Zesłania Ducha Świętego i do oczekiwania na przyjście Pańskie. Takie rozumienie roku liturgicznego nie tyle zwraca uwagę na chronologię wydarzeń, co raczej na same wydarzenia i fakty. Zresztą precyzyjne daty obchodzenia niektórych świąt są umowne i zostały wprowadzone przez Kościół. Liturgiczne wspomnienie zbawczych wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa w kalendarzu liturgicznym ma różną rangę. Odnowiony kalendarz liturgiczny wymienia w kolejności hierarchicznej: uroczystości, święta, wspomnienia obowiązkowe i dowolne oraz dni zwykłe. Ze względu na obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej istnieje inny podział liturgicznych obchodów:

- święta nakazane, w których jest obowiązek uczestniczenia we Mszy św.

- święta inne, które nie pociągają takiego obowiązku.

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego świętami nakazanymi są wszystkie niedziele oraz uroczystości: Bożego Narodzenia (25 grudnia), Objawienia Pańskiego (6 stycznia), Wniebowstąpienia Pańskiego, Bożego Ciała, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia), Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 grudnia), Wniebowzięcia Maryi (15 sierpnia), św. Józefa (19 marca), św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada). W te dni katolicy zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Wszyscy proboszczowie w tych dniach powinni celebrować jedną Mszę św. w intencji swoich parafian.

Ponieważ niektóre z kościelnych świąt nakazanych są zwykłymi dniami roboczymi, Kościół chcąc umożliwić wiernym właściwe ich przeżywanie, czyli dać im możliwość uczestnictwa we Mszy św., przenosi je na niedzielę, przypadające najbliżej danego święta. I tak w wielu Kościołach Europy przeniesiono na niedzielę uroczystości Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia Pańskiego i Bożego Ciała. Kościół ma także prawo zmieniać rangę niektórych świąt.

Od 30 listopada 2003 roku, również w Kościele Polskim nastąpią pewne zmiany w kalendarzu liturgicznym. Od nowego roku liturgicznego, który rozpoczyna się w I Niedzielę Adwentu, na prośbę polskich biskupów, watykańska Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała pozwolenie, aby w Polsce obchodzić uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w siódmą niedzielę wielkanocną, a nie jak do tej pory w czwartek w czterdziestym dniu po Wielkanocy. Poza tym jako święta nakazane zostały zniesione następujące uroczystości: św. Józefa (19 marca), św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia). Mimo zniesienia obowiązku uczestnictwa w te dni we Mszy św., oczywiście pozostaje zachęta dla wiernych, by w niej uczestniczyć. Zniesienie dotyczy osób, które przez konieczność pracy w te dni, nie mogły we właściwy sposób ich świętować.

Ks. Dariusz Kwiatkowski

Święta obowiązkowe

Obowiązek uczestnictwa we Mszy św.

- wszystkie niedziele

- Uroczystość Narodzenia Pańskiego - 25 grudnia

- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - 1 stycznia

- Uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia

- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało)

- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia

- Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada

Święta nienakazane

Nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy św., ale jest zachęta, aby wierni zgodnie z wieloletnią tradycją brali w niej udział i przyjmowali komunię świętą.

- Niepokalane Poczęcie - 8 grudnia

- Św. Szczepana - 26 grudnia

- Matki Bożej Gromnicznej - 2 lutego

- Św. Józefa - 19 marca

- Poniedziałek Wielkanocny

- Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
(poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego)

- Św. Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca
  • 0

Proszę się zarejestrować lub zalogować aby zobaczyć link

atena600  Kobieta

Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi.
Zasłużony

Zasłużony

Re: Obowiązkowe uczestnictwo we mszy świętej

Post30 wrz 2010, o 12:54

Kolejne zmuszanie do..... czyli właśnie odwrotność zachęcania.
Dla mnie jeżeli ktoś mi mówi że to muszę to zaraz dostaję gęsiej skórki i lekką pianę na ustach , po prostu mam uczulenie na słowo musisz W tym przypadku wydaje mi się że kościół odnosi zupełnie inny skutek niż zamierzony. Zmuszanie dorosłych ,młodzieży i dzieci do czegoś , nie daje dobrych rezultatów. Jezus nie zmuszał nikogo do przyjęcia jego wiary a jednak poszły za nim tysiące.
Człowiek jest istotą tak stworzoną że musi być w przekonaniu iż to on sam dokonuje decyzji w ważnych dla niego sprawach. Żadne zakazy i zmuszania do czegoś nie pomogą w budowaniu więzi między kościołem a ludźmi.

Jeszcze podam mały przykład .Czy nasz papież Jan Paweł II zmuszał młodzież do tych spotkań. Proszę się zarejestrować lub zalogować aby zobaczyć linkŚwiatowe_Dni_Młodzieży :kwadr:
Mentalność niektórych księży bywa staroświecka i pachnie mi ''Świętą Inkwizycją'' lecz czasy się zmieniły na tyle że czas na pewne zmiany w kościele.
  • 0

atena600 © all rights reserved

Feci, quod potui, faciant meliora potentes