10 największych wynalazków ludzkości

W tym dziale pisz co zechcesz. Oderwij się... Pogadaj o czymś z innymi...
Regulamin działu Wspieramy i klikamy:

Proszę się zarejestrować lub zalogować aby zobaczyć link

Proszę się zarejestrować lub zalogować aby zobaczyć link

Moderowane przez: Matisek
Avatar użytkownika

atena600  Kobieta

Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi.
Zasłużony

  • Posty: 9440
  • Dołączył(a): 16 gru 2009, o 18:58
  • Reputacja: 1022

10 największych wynalazków ludzkości

Post4 wrz 2010, o 20:03

Największe odkrycia ludzkości


Subiektywny przegląd wynalazków, które zmieniły oblicze świata.

Ogień

Obrazek


Trudno nie przyznać, że opanowanie ognia zrewolucjonizowało ludzką cywilizację. Ogień dawał ciepło, bezpieczeństwo i umożliwiał kontrolę krajobrazu – przynajmniej od dziesięciu tysięcy lat był używany do zyskiwania miejsc pod uprawę.

Naukowcy są obecnie zdania, że używanie ognia w ogromnym stopniu przyczyniło się do ewolucji naszych mózgów – pieczone i gotowane mięso było znacznie łatwiej strawne dzięki czemu pierwotni ludzie nie musieli spędzać każdej chwili w pogoni za pożywieniem. Mogli poświęcić się obserwacji i czymś, co dzisiaj nazwalibyśmy rozwojem intelektualnym.

Najstarsze ślady użycia ognia do przygotowania jedzenia pochodzą sprzed około dwóch milionów lat. Jednak kontrolę nad ogniem ludzkość opanowała około 400 000 lat temu, a dopiero 300 000 lat później ogień był już wykorzystywany powszechnie.

Koło

Obrazek


Okrągłe urządzenie, które może obracać się wokół osi przeprowadzonej przez jego środek. To zwięzłe określenie koła nie oddaje w pełni jego majestatu. Dzięki temu wynalazkowi ludzkość dosłownie ruszyła z miejsca.

Koło to wynalazek sprzed około sześciu tysięcy lat. Jednocześnie pojawiło się w Mezopotamii, na Kaukazie i w Europie Środkowej. Do dziś nie ustalono, której kulturze jako pierwszej udało się stworzyć koło. Co ciekawe, najstarszym znanym dowodem używania pojazdu kołowego jest tak zwana Waza z Bronocic – odkryta w 1976 roku w okolicach Krakowa. Za pomocą datowania radiowęglowego ustalono, że powstała około 3635-3370 p.n.e.
Wytapianie metalu

Obrazek


Zanim ludzie posiedli sztukę wytapiania metalu ich narzędzia były toporne i niedokładne, a przede wszystkim ich trwałość pozostawiała wiele do życzenia. Epoka brązu, która rozpoczęła się około 3300 lat przed naszą erą to kolejna rewolucja w historii naszej cywilizacji.

Jednak naprawdę dobre narzędzia i broń pojawiły się wraz z umiejętnością wytapiania żelaza i stali. Choć pierwsze żelazne przedmioty są niewiele młodsze od zrobionych z brązu, to rozwój hutnictwa przypada na około 1500 lat przed naszą erą.

Pismo

Obrazek


Od momentu odkrycia pisma właściwie zaczyna się historia. Zdarzenia wcześniejsze, odtwarzane na podstawie niepisanych źródeł to prehistoria. Opanowanie pisma pierwotnie przyczyniło się do rozwoju handlu, prawa, czy medycyny, by wkrótce całkowicie zmienić oblicze świata.

Kiedy myślimy o najstarszych systemach zapisywania zazwyczaj przede oczami stają nam egipskie hieroglify. Najstarsze znane hieroglify powstały około 3200 lat p.n.e. Jednak znane są znacznie starsze „zapiski”. W Chinach odkryto niedawno skorupy żółwi z wyrytymi znakami graficznymi. Najprawdopodobniej powstały 6600 lat p.n.e.

Mimo, że ludzie znają pismo od ponad ośmiu tysięcy lat szacuje się, że w niektórych krajach Afryki, na przykład w Etiopii poziom analfabetyzmu przekracza 50%.
Pieniądze

Obrazek


Dzięki pieniądzom kręci się świat. Przed wynalezieniem waluty kwitł handel wymienny. Taka forma handlu nie była jednak wygodna i zazwyczaj jedna ze stron czuła się pokrzywdzona. Pojawienie się pieniądza przyczyniło się do rozwoju handlu i ekonomii.

Pierwsze monety pojawiły się już w starożytnej Grecji i Fenicji około VII wieku p.n.e i były to spłaszczone kulki z brązu, srebra lub złota. W późniejszym okresie, by bronić się przed fałszerzami zaczęto na nich wybijać pieczęcie władców (mieli być oni symbolicznym gwarantem wartości danego pieniądza).

Wraz z rozwojem handlu, zapotrzebowanie na ilość będących w powszechnym obiegu pieniędzy zwiększała się. Z tego właśnie powodu monety z metali szlachetnych zostawały stopniowo wypierane przez papierowe kwity wystawiane w zamian za zdeponowany u złotnika, na odpowiedni procent kruszec.

Maszyna parowa

Obrazek


Do czasu wynalezienia i rozpowszechnienia maszyny parowej, większość prac wykonywana była przy pomocy siły mięśni ludzi i zwierząt. Odkrycie maszyny parowej kojarzymy z nazwiskiem James’a Watt’a i drugą połową XVIII wieku. Jednak pierwsze urządzenia oparte na sile sprężonej pary znano już w pierwszym wieku naszej ery. Za twórcę maszyny, która potrafi przekształcić siłę pary w pracę mechaniczną, uważa się Newcomena – angielskiego kowala i wynalazcę.

Rewolucja przemysłowa, która rozpoczęła się dzięki maszynie parowej, przyczyniła się jednak nie tylko do upadku manufaktur i produkcji dóbr na wielką skalę. Możliwość zastąpienia siły mięśni przez urządzenia mechaniczne przełożyła się na upadek niewolnictwa i wzrost świadomości społeczeństw.

Radio


Obrazek


Przekazywanie sygnałów przy pomocy fal radiowych o częstotliwościach niższych od światła widzialnego – to jedna z definicji radia. Za jego wynalazcę uważa się Guglielmo Marconiego, który doświadczenia z przesyłaniem fal radiowych rozpoczął w roku 1894. Rok później udało mu się przesłać sygnał na odległość jednego kilometra, a w 1898 roku odbyła się pierwsza próba przesłania sygnału przez Kanał La Manche.

Początkowo za pomocą fal radiowych przesyłano znaki alfabetu Morse’a, z czasem również dźwięk. Radio poszerzyło ludziom dostęp do informacji, wyrównując szanse na zdobycie wiedzy o otaczającym ich świecie. Zrewolucjonizowało również sposób prowadzenia wojny.

Elektryczność

Obrazek


Pamiętacie jeszcze „eksperymenty” z bursztynem i kawałeczkami papieru? Naelektryzowany przez pocieranie bursztyn przyciągał za pomocą „niewidzialnej siły” małe skrawki. Cóż, świat czekał na wstępne wyjaśnienie tego zjawiska aż do początków XVII wieku! Wraz z badaniami angielskiego fizyka Williama Gillberta świat nauki zaczął interesować się elektrycznością.

Lepsze zrozumienie elektryczności to zasługa innego wielkiego wynalazcy Benjamina Franklina. Metalowy klucz przywiązany do latawca wypuszczonego w powietrze w trakcie burzy udowodnił elektryczną naturę piorunów.

Wiek XIX to okres gwałtownego rozwoju wykorzystania elektryczności i czas elektryfikacji, która zdaniem wielu wyznaczyła ludzkości nową drogę rozwoju. Stała się światłość.

Silnik spalinowy

Obrazek


Maszyna parowa, która przez dziesięciolecia święciła triumfy przyczyniając się do zrewolucjonizowania większości dziedzin życia, musiała ustąpić silnikowi spalinowemu. Jego prototypy pojawiały się już w XIII wieku, ale użyteczne i sprawne silniki wykorzystujące proces wybuchowego spalania do napędzania maszyn przypadają na przełom XIX i XX wieku.
Internet

Obrazek


Obecnym dwudziestolatkom i trzydziestolatkom świat bez Internetu nie mieści się w głowie. Choć od upowszechnienia globalnej sieci minęło zaledwie dwadzieścia lat, to jej rozwój całkowicie zmienił oblicze świata. Przede wszystkim dzisiaj każda informacja dostępna jest praktycznie od ręki. Mając dostęp do Internetu możemy natychmiast skontaktować się i przesłać dane osobie znajdującej się po przeciwnej stronie kuli ziemskiej.

Portale społecznościowe i komunikatory nadają kształt społeczeństwom, a siła tkwiąca w możliwościach całkowicie nieskrępowanej wolności słowa jaką gwarantuje Internet staje się powoli symbolem XXI wieku.

Czas jaki upłynął od wynalezienia koła do upowszechnienia się Internetu dobitnie świadczy o tym jak długą drogę przebyła nasza cywilizacja. W ciągu pięciu tysięcy lat potęga ludzkiego umysłu pozwoliła na dokonanie nieprawdopodobnej zmiany w obliczu świata, a nie ulega wątpliwości, że postęp dopiero nabiera rozpędu.

odkrywcy.pl
  • 0

Powrót do Tematy na luzieReputation System ©'